понеділок, 22 грудня 2014 р.

Урок образотворчого мистецтва у 7 класі
Тема.    Об'ємна форма у відкритому просторі. «Камінь, що оживає»
Мета: ознайомити з творчістю українського художника – скульптора Олега Пінчука; створити оригінальний скульптурний образ на основі уза­гальнення, стилізації й трансформації реальних об'єктів з ура­хуванням розташування скульптури в місцях відпочинку та розваг дітей; учити передавати основний характер об'ємної форми; розвивати асоціативно-образне та просторове мис­лення, уяву, фантазію, художній смак та творчі здібності учнів у художньо-практичній діяльності; виховувати духовні та мо­ральні цінності, орієнтири у сфері образотворчого мистецтва.
Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.
Обладнання:
для вчителя — відеоряд садово-паркової скульптури (реаліс­тичної, декоративної, абстрактної);
для учнів — ескіз садово-паркової скульптури, пластилін, дощечка для ліплення, стеки, серветка, склянка для води.
ХІД УРОКУ
I.     Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку
II.    Актуалізація опорних знань і вмінь
   

- На минулому уроці ми ознайомились з таким видом образотворчого мистецтва, як «Скульптура». Пригадаємо, які виражальні засоби скульптури ви запам’ятали?
- Що спільного а що відмінного у скульптури з іншими видами образотворчого мистецтва?
III.   Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
- Скульптура — це вид образотворчого мистецтва. Образотворча мова скульптури передбачає необхідність відчуття трьохвимірної, тобто об'ємної форми і вміння цією трьох-вимірністю оперувати — зображувати саме за допомогою об'єму — необхідні якості натури. Культурний феномен в скульптурі здатний існувати лише у взаємодіях і чергуваннях об'ємного і плоского, заповненого і порожнього.
У скульптури як мистецтва є свої особливості, своє коло сюжетів. Це пов'язано, перш за все, з можливостями, якостями того матеріалу, з якого робиться скульптурний твір. Види скульптури розрізняють за її призначенням. Скульптура поділяється на монументальну (включаючи монументально-пам'ятникову та монументально-декоративну), станкову (камерну) і так звану скульптуру малих форм.
Саме останній вид скульптури на сьогоднішньому уроці буде найбільш актуальним.
Організація сприймання творів мистецтва.
- Перевага будь – якої людини мистецтва у тому, що вона як завгодно довго може залишатися в чудовому світі дитинства, мотивуючи це проявами власної фантазії і потребою самовираження. Художникам – скульпторам пощастило чи не найбільше, адже деякі скульптури малих форм нагадують фантастичні іграшки, якими не проти погратися кожен, або оздобити ними власне помешкання.
(Перегляд зразків робіт скульптур та статуеток)
   

         
- Як ви гадаєте, чи важко виготовити такі скульптури? Що для цього потрібно вміти, що знати?
- З яких матеріалів були виконані скульптури, які ви переглянули?
- Які з них ви хотіли б поставити у себе вдома або в садку?
Знайомство з творчістю скульптора Олега Пінчука.
- Сьогодні на уроці я хочу ознайомити вас з творчістю Олега Пінчука, найвідомішого та найпопулярнішого скульптора України.
Олег Пінчук родом із малого старовинного міста Дрогобич. Його дерев’яні церкви та неспішний провінційний уклад продовжують служити скульптору незримим внутрішнім маяком. За футуристичними формами його скульптур проступає прив’язаність до традиції та особливості виховання. З одного боку - ефірна прозорість та легкість, з іншого - земна пізнавальність.
Не випадково з усіх форм мистецтва ними була обрана саме скульптура. Володіючи, у порівнянні з живописом, менш виразним арсеналом, вона дає куди більш «конкретний» шлях вирішення художніх завдань. Скульптурна робота, як і сама людина-скульптор, маючи реальний обсяг і вагу, більш реальна у просторі та часі. І значить, має більший шанс «достукатися» до свідомості і підсвідомості глядача.
Не випадковий і обраний ним матеріал - бронза, природні властивості якої працюють на створення відчутного образу. Хоча, перша скульптурним твором Пінчука був дерев’яний орел, яких традиційно робили на Львівщині. Чесно кажучи, його орел був більше схожий на ворону. Ця подвійна подібність пізніше стала характерною рисою його персонажів. Бики з рибними плавниками, риби з людськими особами... в них багато спільного зі скульптурною народною іграшкою, характерною рисою якої було створення тварин, що схожі на людей. Як, приміром, тварини-обереги у Марії Примаченко, творчість якої Олег високо цінує. І далі-глибше, ще ближче до дитинства людства - в образність античного світу, де від тварини до людини, від людини до Бога, від Бога до легенди, а від легенди до реальності - зовсім вже рукою подати.
                   
(Перегляд робіт Олега Пінчука)
- Риба з людським обличчям, носоріг з плавниками, слон на поросячих ногах... Всіх цих дивовижних істот, яких багато хто бачив або в кошмарних снах, або на картинах художників-сюрреалістів, "породив" з бронзи наш геніальний співвітчизник Олег.
До речі, бронзові пінчуківські звірятка неспроста такі дивні. Як говорить сам автор, в сучасному мистецтві важливо не лише "що" ти робиш, але ще і "чому", тобто, творчість повинна мати філософський підтекст, якусь особливу думку, закладену усередині роботи, якусь яскраву ідею. Саме тому люди готові годинами розглядати безглузду мазанину художників-сюрреалістів, а потім годинами захоплюватися побаченим. Їх захоплює не талановито виконана робота, а прихована в ній філософія, яку кожен з нас бачить і сприймає по-своєму. Отже, і радує людей не те, що вони бачать, а що вони прочитали "усередині".
- Як ви думаєте, про що думав художник, створюючи такі незвичайні скульптури?
- Що надихнуло його на творчість?
- Чи зможете ви серед інших скульптур упізнати роботи Олега Пінчука? Які характерні риси притаманні його творчості?
- В якому стилі виконані скульптури?
- Яких ще художників - сюрреалістів ви знаєте?
IV.   Практична діяльність учнів
- Скульптурні твори виконують із твердих або пластичних матеріалів — виліплюють з глини або пластиліну, висікають з граніту і мармуру, вирізають з дерева, виливають із бронзи, чавуну, карбують з нержавіючої сталі, міді, алюмінію. Об'єктом скульптурного зображення є людина, іноді тварина. Основними видами скульптури є кругла скульптура і рельєф. Кругла скульптура (статуя, напівфігура, бюст, скульптурна група) розрахована на круговий огляд. У рельєфі опукле зображення виступає з площини, що становить основу твору. Завдяки цьому скульптор у рельєфі має більше, ніж у круглій скульптурі, можливостей вільно групувати постаті та відтворювати елементи пейзажного і архітектурного середовища.
Ваше завдання полягає втілити в об’ємній формі свій задум садово – паркової скульптури, ескіз до якої ви виконали на минулому уроці. Не бійтеся його дещо змінити, адже перегляд зразків скульптури сьогодні міг надихнути вас на нові цікаві рішення. Головне – це в повній мірі виявити свою фантазію. Відкрити для глядачів свій внутрішній світ і в повній мірі проявити себе.

Послідовність  роботи над скульптурою:
1.    Виліпити загальну форму (з урахуванням власного ескізу).
2.    Намітити пропорції, співвідношення частин фігури.
3.    Деталізувати форму (передати фактуру).
4.    Продумати кольорове вирішення (якщо потрібно).
5.    Зробити самоаналіз виконаної роботи з виявленням недоліків та доопрацюванням. Учитель здійснює контроль за виконанням творчої роботи.
V.    Завершення уроку
Організація виставки учнівських робіт. Обговорення та оцінювання роботи на уроці кожного з учнів.



неділя, 14 грудня 2014 р.

УРОК ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА 5 клас





                    УРОК ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА
 5 клас

Тема: Види декоративно – ужиткового  мистецтва.

Мета: сформувати в учнів поняття « декоративно – прикладне мистецтво», «дизайн», ознайомити з різновидами декоративно – прикладного мистецтва; розвивати інтерес до пізнання українського народного мистецтва, естетичний смак; виховувати повагу до культурної спадщини народу, традицій. розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, образне мислення, вміння бачити прекрасне; прищеплювати любов до  творів декоративного мистецтва, виховувати естетичні почуття, повагу до праці народних майстрів; формувати  духовні і моральні загальнолюдські цінності.
  Оснащення:
  Матеріали та інструменти: двосторонній кольоровий папір, клей ножиці, гофрований папір, заготовки рамки для фото, картки для гр «Конструктор»
Зоровий ряд: мультимедійна презентація до уроку, зразки творів
декоративно- ужиткового мистецтва.
Тип уроку: творча майстерня.

Хід уроку
І. Організація класу.
      Перевірка готовності.
      Налаштування на роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань. 


       Гра « Знайди зайве».

Слайд 2.

У поданих рядках слів знайдіть і назвіть зайві.
1.     лінійний, тональний, вишивка
2.     горизонтальні, хвилясті, гравіювання
3.     висхідні, вертикальні, батик
4.     нисхідні, ламані,кераміка
5.     колорит, колірна гама, витинанка
6.     колірний  тон, нюанс, ткацтво
7.     анімалістичний, пейзажний, орнамент.
До якого виду образотворчого мистецтва відносяться ці всі зайві слова?
(декоративно – прикладного). Отже, сьогоднішня тема це ознайомлення з різноманітними видами декоративно – прикладного мистецтва.

 « Конструктор» робота в парах

Слайд 3.



З окремих літер потрібно викласти слова, ставлячи літери в порядку зростання чисел.

1
2
5
3
6
4
7
 в
и
в
ш
к
и
а
4
6
7
5
2
3
1
ц
в
о
т
к
а
т

2
4
5
3
7
6
1
у
а
н
в
я
н
к
4
2
1
5
3
6
п
о
р
и
з
с

4
3
2
5
1
и
т
а
к
б

12
11
2
1
4
6
3
7
5
8
9
10
о
в
и
п
а
к
с
а
н
р
с
т
  


 (вишивка, ткацтво, кування, батик,  розпис, писанкарство).
     
 2.Вікторина «Знавці мистецтва».
-         Які ще види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте? Назвіть за зображеннями.
 Слайди 4-15.











      
     

        ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.
- Якщо поглянемо довкола, то побачимо багато різних за призначенням предметів побуту: меблі і посуд, килими й покривала, різноманітні прикраси і багато іншого. Кожен з них по-своєму впливає на наш настрій, створює в приміщенні особливу атмосферу, може багато розповісти про свого власника. Якщо передивитися бабусині речі, можна знайти вишитий рушник або різьблену скриньку. Предмет, якого торкалися руки художника – умільця, перетворюється на витвір декоративно – прикладного мистецтва.
 
- Сьогодні ми дізнаємося,
Ø     як називають предмети не лише корисні, а й красиво оздоблені,
Ø   хто працював над їх виготовленням і як  вони використовуються.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
1.     Словникова робота.
Слайд16.

Декоративно – прикладне мистецтво – це створення художніх предметів побуту.
  Декоративний – від слова декор –прикрашати, красивий.
    Прикладний (ужитковий) – придатний для використання в побуті.
    Наші пращури – слов’яни здавна займалися різними прикладними мистецтвами. Секрети створення краси передавали від покоління до покоління. Наприклад в Опішні Полтавької області традиційно займаються гончарством, а в Решитилівці – килимарством. У Вижиці Чернівецької області спеціалізуються на художній обробці дерева. У селі Петриківці Дніпропетровської області розписують дерев’яні вироби і, навіть, будинки.
З розвитком суспільства виникають нові види, техніки оздоблення  предметів побуту, а майстерність творців зростає.
   У наш час предмети побуту створюють масово на заводах і фабриках. Чи мистецтво це? Хто придумує зовнішній вигляд цих предметів? ( Відповіді учнів.) Правильно, художник – дизайнер. Мистецтво дизайну народилося в XX ст.., із розвитком промислового виробництва.

Слайд 17.


 Дизайн ( від англ.design- «проектувати, конструювати»)- вид мистецтва, проектування утилітарних виробів масового виробництва або діяльність художників із розробки зразків предметного середовища (наприклад, ландшафту).
Слайд 18.

Сьогодні дизайн як галузь мистецтва охоплює конструювання предметного світу (посуду, меблів, одягу, автомобілів і т.ін.) та  раціональну побудову предметного середовища (ландшафтний дизайн, дизайн інтер’єру, шоу, спортивних змагань тощо.) Художні образи комп’ютерних ігор для дітей і дорослих теж створюють за проектами дизайнерів. Багато речей, що мають особливе значення в суспільстві ( гроші, відзнаки, ордени, медалі, прапори, герби) належать до дизайнерської творчості.
   У той час як дизайнери створюють образ великої промислової партії товарів, майстри декоративно - ужиткового мистецтва виготовляють унікальні, неповторні речі, що часто існують в одному екземплярі і тому так високо цінуються.
  Проте і дизайнери, і майстри декоративно-ужиткового мистецтва створюють і прикрашають навколо нас предметне середовище, в якому ми працюємо, відпочиваємо, живемо.
   ІV. Практична робота.
  Слайд 19.

  Сьогодні ми створимо предмет побуту, що стане прикрасою вашої домівки. Ми будемо оздоблювати рамку для фото. Рамки можна оздоблювати по різному.

Слайд 20-21.


1.Алгоритм створення рамки для фото в техніці ори гамі з кругів.
        
 Слайд 22.
          
1.     Для квітки візьміть 5 кругів діаметром 4 см і 1 круг діаметром 3см.
Склади круг вдвоє.
2.     Загни куток від середини вниз.
Слайд 23.

3.     Розгорни пелюстку.
4.     Підклей складку. Вийшла об’ємна пелюстка.

Слайд 24.

5.     На менший кружечок наклеюй  пелюстки накладаючи одну на одну.
6.     Приклей всі 5 пелюсток. Для серединки скоти з гофрованого паперу кульки і прикрась серединку.
Слайд 25.

7.     Для листочка візьми зелений кружок і склади вдвоє.
8.     Загни трохи край від центру.
Слайд 26.

9.     Відігни спереду і ззаду.
10.                       Відкрий листочок.
Слайд 27.

11.                        Отримані квіти та листки приклей на рамку.
Слайд 28.


2. Самостійна робота учнів.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
 Бесіда
-         Чим відрізняється декоративно - прикладне мистецтво від інших видів образотворчого мистецтва?
-         Які види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте?
-         Які вироби декоративно-прикладного мистецтва є у вас вдома?
-         Коли й у зв’язку з чим з’явився дизайн?
VІ. Підсумок уроку.
Презентація і оцінювання робіт учнів.
Метод «Вишиванка».
Викладіть свої враження від уроку за допомогою кольорових кульок.
VІІ. Домашнє завдання.
 Створити плакат «Види декоративно- прикладного мистецтва», використовуючи зображення.