Розробки уроків




                    УРОК ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА
 5 клас

Тема: Види декоративно – ужиткового  мистецтва.

Мета: сформувати в учнів поняття « декоративно – прикладне мистецтво», «дизайн», ознайомити з різновидами декоративно – прикладного мистецтва; розвивати інтерес до пізнання українського народного мистецтва, естетичний смак; виховувати повагу до культурної спадщини народу, традицій. розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, образне мислення, вміння бачити прекрасне; прищеплювати любов до  творів декоративного мистецтва, виховувати естетичні почуття, повагу до праці народних майстрів; формувати  духовні і моральні загальнолюдські цінності.
  Оснащення:
  Матеріали та інструменти: двосторонній кольоровий папір, клей ножиці, гофрований папір, заготовки рамки для фото, картки для гр «Конструктор»
Зоровий ряд: мультимедійна презентація до уроку, зразки творів
декоративно- ужиткового мистецтва.
Тип уроку: творча майстерня.

Хід уроку
І. Організація класу.
      Перевірка готовності.
      Налаштування на роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань. 


       Гра « Знайди зайве».

Слайд 2.

У поданих рядках слів знайдіть і назвіть зайві.
1.     лінійний, тональний, вишивка
2.     горизонтальні, хвилясті, гравіювання
3.     висхідні, вертикальні, батик
4.     нисхідні, ламані,кераміка
5.     колорит, колірна гама, витинанка
6.     колірний  тоннюанс, ткацтво
7.     анімалістичний, пейзажний, орнамент.
До якого виду образотворчого мистецтва відносяться ці всі зайві слова?
(декоративно – прикладного). Отже, сьогоднішня тема це ознайомлення з різноманітними видами декоративно – прикладного мистецтва.

 « Конструктор» робота в парах

Слайд 3.



З окремих літер потрібно викласти слова, ставлячи літери в порядку зростання чисел.

1
2
5
3
6
4
7
 в
и
в
ш
к
и
а
4
6
7
5
2
3
1
ц
в
о
т
к
а
т

2
4
5
3
7
6
1
у
а
н
в
я
н
к
4
2
1
5
3
7
п
о
р
и
з
с

4
3
2
5
1
и
т
а
к
б

12
11
2
1
4
6
3
7
5
8
9
10
о
в
и
п
а
к
с
а
н
р
с
т
  


 (вишивка, ткацтво, кування, батик,  розпис, писанкарство).
     
 2.Вікторина «Знавці мистецтва».
-         Які ще види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте? Назвіть за зображеннями.
 Слайди 4-15.











      
     

        ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.
Якщо поглянемо довкола, то побачимо багато різних за призначенням предметів побуту: меблі і посуд, килими й покривала, різноманітні прикраси і багато іншого. Кожен з них по-своєму впливає на наш настрій, створює в приміщенні особливу атмосферу, може багато розповісти про свого власника. Якщо передивитися бабусині речі, можна знайти вишитий рушник або різьблену скриньку. Предмет, якого торкалися руки художника – умільця, перетворюється на витвір декоративно – прикладного мистецтва.
 
- Сьогодні ми дізнаємося,
Ø     як називають предмети не лише корисні, а й красиво оздоблені,
Ø   хто працював над їх виготовленням і як  вони використовуються.
ІІІПояснення нового матеріалу
1.     Словникова робота.
Слайд16.

Декоративно – прикладне мистецтво – це створення художніх предметів побуту.
  Декоративний – від слова декор –прикрашати, красивий.
    Прикладний (ужитковий) – придатний для використання в побуті.
    Наші пращури – слов’яни здавна займалися різними прикладними мистецтвами. Секрети створення краси передавали від покоління до покоління. Наприклад в Опішні Полтавької області традиційно займаються гончарством, а в Решитилівці – килимарством. У Вижиці Чернівецької області спеціалізуються на художній обробці дерева. У селі Петриківці Дніпропетровської області розписують дерев’яні вироби і, навіть, будинки.
З розвитком суспільства виникають нові види, техніки оздоблення  предметів побуту, а майстерність творців зростає.
   У наш час предмети побуту створюють масово на заводах і фабриках. Чи мистецтво це? Хто придумує зовнішній вигляд цих предметів? ( Відповіді учнів.) Правильно, художник – дизайнер. Мистецтво дизайну народилося в XX ст.., із розвитком промислового виробництва.

Слайд 17.


 Дизайн ( від англ.design- «проектувати, конструювати»)- вид мистецтва, проектування утилітарних виробів масового виробництва або діяльність художників із розробки зразків предметного середовища (наприклад, ландшафту).
Слайд 18.

Сьогодні дизайн як галузь мистецтва охоплює конструювання предметного світу (посуду, меблів, одягу, автомобілів і т.ін.) та  раціональну побудову предметного середовища (ландшафтний дизайн, дизайн інтер’єру, шоу, спортивних змагань тощо.) Художні образи комп’ютерних ігор для дітей і дорослих теж створюють за проектами дизайнерів. Багато речей, що мають особливе значення в суспільстві ( гроші, відзнаки, ордени, медалі, прапори, герби) належать до дизайнерської творчості.
   У той час як дизайнери створюють образ великої промислової партії товарів, майстри декоративно - ужиткового мистецтва виготовляють унікальні, неповторні речі, що часто існують в одному екземплярі і тому так високо цінуються.
  Проте і дизайнери, і майстри декоративно-ужиткового мистецтва створюють і прикрашають навколо нас предметне середовище, в якому ми працюємо, відпочиваємо, живемо.
   ІV. Практична робота.
  Слайд 19.

  Сьогодні ми створимо предмет побуту, що стане прикрасою вашої домівки. Ми будемо оздоблювати рамку для фото. Рамки можна оздоблювати по різному.

Слайд 20-21.


1.Алгоритм створення рамки для фото в техніці ори гамі з кругів.
        
 Слайд 22.
          
1.     Для квітки візьміть 5 кругів діаметром 4 см і 1 круг діаметром 3см.
Склади круг вдвоє.
2.     Загни куток від середини вниз.
Слайд 23.

3.     Розгорни пелюстку.
4.     Підклей складку. Вийшла об’ємна пелюстка.

Слайд 24.

5.     На менший кружечок наклеюй  пелюстки накладаючи одну на одну.
6.     Приклей всі 5 пелюсток. Для серединки скоти з гофрованого паперу кульки і прикрась серединку.
Слайд 25.

7.     Для листочка візьми зелений кружок і склади вдвоє.
8.     Загни трохи край від центру.
Слайд 26.

9.     Відігни спереду і ззаду.
10.                       Відкрий листочок.
Слайд 27.

11.                        Отримані квіти та листки приклей на рамку.
Слайд 28.


2. Самостійна робота учнів.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
 Бесіда
-         Чим відрізняється декоративно - прикладне мистецтво від інших видів образотворчого мистецтва?
-         Які види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте?
-         Які вироби декоративно-прикладного мистецтва є у вас вдома?
-         Коли й у зв’язку з чим з’явився дизайн?
VІ. Підсумок уроку.
Презентація і оцінювання робіт учнів.
Метод «Вишиванка».
Викладіть свої враження від уроку за допомогою кольорових кульок.
VІІДомашнє завдання.
 Створити плакат «Види декоративно- прикладного мистецтва», використовуючи зображення.


________________________________________________________________________________


Конспект уроку з образотворчого мистецтва в 7 класі


Тема. Створення композиції «Осінній пейзаж»

Мета: розширити знання учнів про один з жанрів живопису – пейзаж;
 розвивати навички сприйняття образного мислення,асоціативної   пам’яті, уяви, фантазі;
виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу: формувати  спостережливість, уміння бачити і відчувати  красу осінньої пори.

Обладнання для вчителя: малюнки (зразки дитячих робіт), ілюстрації із зображенням пейзажів, репродукції художників - пейзажистів.
Обладнання для учнів: фарби, пензлі, палітр, склянка з водою, олівець, гумка, альбом.

Тип уроку. Комбінований
Техніка виконання. Живопис.


                                     Хід уроку.
Осінь фарби готувала,
                                                                    У відерця наливала.
                                                                    Змішувала, чаклувала,
                                                                    Потім все розфарбувала.
                                                                    Подивіться: все довкола
                                                                    Стало різнокольоровим!
                                                                                            М. Замрія.


1.Оргаційний момент.

                           Всі сідайте тихо, діти,
                           Домовляймось не шуміти
                            Тож гаразд, часу не гаєм.
                           І урок розпочинаємо!

2.Актуалізація опорних знань і вмінь.

-Які ви знаєте жанри живопису?

Гра «Відгадай»

Якщо бачиш на картині
Склянку чаю на столі,
Чи компот в склянім графині,
Чи троянду в кришталі,
Може, й керамічну вазу,
Або грушку, або торт,
Навіть все оце відразу,
Знай, що це є – натюрморт.
Якщо бачиш,що з картини
Жінка дивиться на вас,
Чи мужчина у камзолі,
Чи моряк, чи верхолаз,
Може, учень-першокласник,
Що тримає в руках букет,
Знайте, діти, ця картина
Називається  - портрет.

Якщо бачиш на картині
Намальована ріка,
Чи ялинка в білій шубці,
Чи на полі два бика,
Може, навіть, на узліссі
Побудований шалаш,
Звісно ж, ця картина зветься
Не інакше як …(пейзаж)

3.Повідомлення теми та мети уроку.

1)Технологія «Передбачення».

Послухайте уважно загадку. Проаналізуйте її і спробуйте здогадатися, про що йдеться. Ваша відповідь і буде  темою нашого уроку.
Коли вона заглядає в сад,
Наллється соком виноград,
І пізні яблука «Ранет»
Солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках,
Все розмалює на путі,
Берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просимо:
Заходь у гості щедра…осінь

2)Вступна бесіда.

Осінь…Скільки поезії в цьому золотаво-сонячному слові і скільки радості і тихого смутку! її часто називають «чудовою», «замріяною», «золотою», «загадковою», «незбагненною». Щоразу осінь неповторна у своїй красі і витівках. А яка вона непостійна! То ніжна і лагідна, то похмура і непривітна;то весела і життєрадісна, то мрійлива.  Можливо, саме через це її не оминали і не оминають увагою поети, композитори, художники. За допомогою своїх специфічних засобів вони передають красу осінньої природи.

3).Споглядання творів мистецтва.
Бесіда за репродукцією картини. І.Левітана «Золота осінь»
Технологія «Уяви себе екскурсоводом ».

- Що зображено на картині?
- Яка трава  восени?
- Яке небо на картині?
- Якого кольору листя на деревах?
- Якою здається вода у річці?
- Як зображено сонце?(Художник показав, що сонце освітлює верхівки дерев. Але воно вже не гріє.
- Що найбільше сподобалось вам у цій картині?
- Який настрій викликає пейзаж?
- Осінь зображена на картині суха, сонячна. Стрункі молоді берези нагадують красунь –дівчат.Художник використав яскраві осінні барви і передав їх на полотні, назвавши картину «Золота осінь»
4.Вузлики на пам'ять
Пейзаж –жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи.
Репродукція-відтворення художнього оригіналу поліграфічним або фотографічним способом.
Гармонія - упорядкована узгодженість частини одного цілого
Локальний колір - колір, властивий забарвленню самого предмета
Видиме забарвлення самого предмета змінюється від сусідства
З іншими зафарбованими предметами, але в суворій відповідності до кольору предмета.
Повітряна перспектива-це уявні зміни деяких ознак предметів під впливом повітряного середовища й простору.

5. Поетична пауза.

Вересень писати вчився,
Але швидко щось втомився,
Жовтень втому проганяє,
Йому руку простягає.
В кулачок, на замок,
А тепер зроби місток.
Жовтень втому проганяє,
Йому руку простягає.
В кулачок, на замок,
А тепер зроби місток.
Листопад - рідний брат,
По місточку пройти рад.
В другу сторону пройдеться
В кулачок рука зі жметься.
Розігнуться пальчики -
Ось веселі зайчики…
Ну досить забавлятися –
За пензлик треба братися
І малювать старатися.
А тепер заплющить очі і під звуки прекрасної музики А. Вівальді  постарайтеся згадати красиві куточки природи .

6. Практична робота учнів.
 Послідовність роботи над пейзажем.
1) Виберіть мотив і «напишіть» його в пам′яті, що є головним на вашому малюнку.
2) Малюємо лінію горизонту.
3) Намічаємо передній і дальній плани.
4)Позначимо площини теплих  і холодних  кольорів
Теплі кольори – жовтий і красний. Вони приближають предмети.
Дорогу і частину парку в глибині фарбуємо зеленими та синіми кольорами.
5)Промальовуємо крони дерев.
6)Малюнок буде обємним, якщо ми намітимо більш темні частини.
Покажемо куди падає тінь.
Додамо червоних відтінків.
       7)Додамо синіх відтінків. Хай наш парк наповниться прохолодним  повітрям.
Малюємо листя, ближче до нас вони будуть більші і чіткіші, далі – менші.
8) Сядемо на лавку, послухаємо, як шелестить листя і декілька засушимо.

7.Підсумок уроку.
Аналіз учнівських робіт.

Осінь фарби готувала,
У відерця наливала
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Подивіться! Все довкола
Стало різнокольоровим!

Оцінювання малюнків.

8.Домашнє завдання:
        - спостерігати за деревами у стані спокою та руху;

- дізнатися про відомих  художників пейзажистів.

Немає коментарів:

Дописати коментар